Nejoblíbenější vodácká místa na Vltavě


Chystáte se vůbec poprvé splouvat Vltavu na kánoi nebo na raftu a o řece jste slyšeli jen něco od svých známých a z vodácké kilometráže, případně jste si prohlédli jen některé fotografie uveřejněné na Internetu? Využíváte služeb půjčovny raftů Vltava https://www.cvaknise.cz/ a nevíte, co vás čeká? Pak bychom vám mohli nastínit některá místa, co vodáci milují, a na něž se také náležitě těší:

Český Krumlov

Nové Spolí – na Vltavě se nachází celá řada kempů, většina z nich je dobře vybavená, ovšem kemp na předměstí Českého Krumlova má hned dvě výhody. Za prvé si stan můžete postavit až nahoře, v horní řadě stupňovité kaskády, a budete odtud mít hezčí výhled, a za druhé je to odtud jen půl druhého kilometru pěšky do centra města. Neměli byste si ujít příležitost poznat kaskádovitě řešenou zámeckou zahradu i Městskou památkovou rezervaci s renesančními sgrafity.

zahrada v Českém Krumlově

Barevná skála – zajímavý skalnatý útvar, jemuž se přezdívá i Papouščí skála, byl obarven přírodními barvami na bázi lněného oleje v roce 1990. Najdete jej u jezu Konopa nedaleko kempu Nové Spolí. Můžete si tu (na vlastní nebezpečí) vyzkoušet některý z horolezeckých terénů.

Úsek Zlatá Koruna – Dívčí Kámen – tento úsek plavby je velmi romantický, Vltava je zde součástí Přírodního parku Vltava u Blanského lesa. Budete míjet husté jehličnaté lesy a travnaté palouky a budete si tu připadat, jako v pohádce.

Rožmberk nad Vltavou – prohlídku středověkého hradu si nechá ujít jen málokdo, kdo pluje po Vltavě a kempuje v rožmberském kempu pod meandrem, který obtáčí hradní areál. Je zde i několik zajímavých vyhlídkových míst, například za bývalým torzem viaduktu u věže Jakobínka, anebo Vyhlídka pana Šalamouna. Vyplatí se mít s sebou kvalitní fotoaparát a pořídit do vaší kroniky několik panoramatických snímků tohoto turisticky vyhledávaného místa.

Nahořany, Zátoň, Hašlovice – zde se Vltava více otevírá do krajiny a je odtud mnohdy krásný pohled na travnaté louky, zasahující až k vodní hladině. Zde se vyplatí trochu zpomalit a plavbu si tak více vychutnat.