Elektřina v hliníku, to je problém


V České republice se stále vyskytují byty, ve kterých se nachází elektrické rozvody tažené v hliníkových kabelech. Toto bývalo zvykem za socialismu, v té době byla totiž měď velmi drahá a hliník naopak levný díky zásobárně hliníkové rudy Bauxitu v Maďarsku. Výroba hliníkových vodičů tak byla výrazně snazší a dostupnější, a tak se toho využívalo již v padesátých letech, kdy se stavělo mnoho bytových domů. Na ně později navázaly paneláky a tam se taktéž hliník uplatnil a toto dědictví nám tu zůstalo mnohde až dodnes.

elektrické zásuvky

U hliníkových rozvodů dochází v současné době k několika závažným potížím. Za prvé bývají tyto vodiče již za zenitem své životnosti, to znamená, že se u nich může místy objevit popraskaná a zpuchřelá izolace, a pokud se tam k sobě vodiče přiblíží, může tu dojít ke zkratu, ke vzniku elektrického oblouku jako u svářečky, a můžete vyhořet. Za druhé se hliníkové zásuvkové okruhy tehdy stavěly pro jiné spotřebiče, svým výkonem mnohem méně kapacitní, takže pokud dnes zapojíte do zásuvky kávovar, mikrovlnnou troubu, rychlovarnou konvici, žehličku a pračku, hliníkové kabely dostávají pořádně zabrat. A za třetí ochranný vodič v zásuvce (kolík) a střední vodič nejsou vedeny každý samostatně, ale jsou ve společně sdíleném kabelu (PEN), což zvyšuje riziko úrazu elektrickým proudem přes kostru spotřebičů, pokud dojde k přerušení sdíleného vodiče.

zásuvka ve zdi

Toto vše jsou důvody, proč si pozvat domů elektrikáře z Prahy 10 a domluvit se s ním jak na revizi, tak i na případné rekonstrukci rozvodů. Hliník nahradíte mědí a maximálně ponecháte světelné okruhy, které nebývají tak vytížené, ale pokud je u nich zjištěno stárnutí izolace vodičů, vyplatí se provést rekonstrukci komplet na jeden zátah. Vyhnete se tím i dalšímu bourání zdiva, které by po částečné rekonstrukci přišlo s velkou pravděpodobností již za pár let.