Počíhejte si na mravence a zbavte se jich jednou pro vždy – Co nejvíce zabírá?


Objevili jste doma mravence? Rychle se množí a právě jejich početná skupinka může v domácnosti pořádně škodit. Co je třeba udělat a jak se jich zbavit? 

Počíhejte si na mravence a zbavte se jich jednou pro vždy – Co nejvíce zabírá? 

Škůdce v domácnosti nechceme a zcela jistě to platí i o mravencích. Mravenci se v domácnosti pohybují v početné skupině a vytváří si cestičky, obvykle je opravdu nelze přehlédnout. Navíc je velmi lákají vaše potraviny ale i sebemenší drobečky, které občas upadnou na zem nebo zůstanou na lince či na kuchyňském stole. Je tedy jasné, že pokud nezasáhnete okamžitě, můžete se s nimi potýkat dlouho a navíc vám dokážou znehodnotit řadu uložených trvanlivých potravin. Co je potřeba udělat, abyste se jich zbavili? 

mravenci na melounu

Odkud se berou? 

Důležité je zjistit, v kterých koutech vaší domácnosti se mravenci skrývají. Mají rádi malé skulinky, utajená místa, obvykle je lze hledat třeba za kuchyňskou linkou, ale i pod podlahou. Někdy mravenci najdou cestu do domácnosti zvenčí velmi snadno, stačí mít malou skulinku třeba u špajzu. Pozor na špatně těsnící dveře, na okna bez sítěk, větrací okénko, zkrátka cokoliv. Pokud bydlíte v domečku a na zahradě se vám rozlezli mravenci, opravdu stačí sebemenší škvíra a mravenci si mohou najít cestu i dovnitř k vám domů. Těžko se jich zbavuje, ale není to rozhodně nemožné. 

Jakmile zjistíte, že se u vás doma mravenci objevují, zahajte generální úklid. Nejlépe uděláte, když všechna místa omyjete vodou s octem. Ocet mravencům vadí, těžko se pak orientují, nemohou najít své cestičky. Cestu k vašemu jídlu jim tak pořádně znesnadníte. Octem navíc můžete umýt kuchyňskou linku, špajz ale i podlahy. 

Co je odláká? 

Mravencům vadí a nevoní různé druhy koření, bylinek a skvělé jsou i silné éterické oleje, které nám voní, ale mravencům nikoliv. Nemusíte tak nutně shánět v obchodě pastičky na mravence nebo nejrůznější chemické postřiky. Mravence v kuchyni jistě chemií ani likvidovat nechcete. Zkontrolujte si rovněž jídlo, uskladněné potraviny a snažte se nenechávat nic volně ležet. 

květy levandule

Ať už ve formě éterického oleje nebo přímo čerstvých či sušených bylinek se mravenců zbavíte. Přesně do míst kudy chodí tak nastražte voňavé pastičky. Mravenci nesnesou například mátu nebo eukalyptus. Jako většině hmyzu jim nevoní ani levandule. Z koření vám pomůže pak například pepř nebo chilli, rovněž je skvělý česnek nebo hřebíček.